KOBİ’lere Profesyonel İK ve İSG Desteği

Yaklaşık 20 yıla aşkın bir süredir ulusal ve uluslararası şirketlerde insan kaynakları yöneticiliği yaptıktan sonra profesyonel hayatıma 2010 yılında Prizma HR Eğitim Danışmanlık şirketini kurarak KOBİ işletmelerine personel yönetimi, bordrolama hizmetleri ve ayrıca iş ve sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili danışmanlık hizmetleri vermeye başladık.

0
834
Cengiz İmeci

2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yayınlanması ile müşterilerimizden gelen talep doğrultusunda hizmet ağını genişleterek Prizma OSGB şirketini kurarak İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri konusunda da müşterilerimize destek olmaya başladık. Şu anda 4 şubemiz ile Türkiye’nin birçok ilinde yer alan KOBİ’lere hizmet veriyoruz.

Hedeflerimizin en önemlisi KOBİ işletmelerine İnsan Kaynakları alanında ihtiyaç duyacakları tüm teknik ve operasyonel işlemleri entegre bir şekilde tek elden sağlamaktır. Bu amaç için alt yapımızı oluşturduk. Yönetim ve teknik açıdan personelimizi her zaman iç eğitimlere tabi tutuyoruz. Tüm teknolojik ürünleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Gelişen ihtiyaçlara ve müşterilerimizden gelen taleplere göre ürün yelpazemizi her zaman geliştiriyoruz. Aslında İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri şirketlerin organizasyon yapısını oluşturan ve güncel olmasını sağlayan insan kaynakları yönetiminin bir bölümü. İş Sağlığı ve Güvenliğini insan kaynaklarından ayrı tutmak mümkün değil. Hem üretim ve idari süreçlerin takibinde, verimliliğin ve işe devamlılığın sağlanması noktasında, hem de yasal zorunluluklar çerçevesinde insan kaynakları için İş Sağlığı ve Güvenliği olmazsa olmaz düzenlemelerden biri.

KOBİ’lere İSG önerileri

Bildiğiniz gibi 1 ile 49 arasında çalışanı olan Az Tehlikeli işyerlerinde Temmuz 2017 yılında İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri hekimi bulundurma zorunluluğu başlıyor. Bu hizmeti ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yetki alan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) alınabiliyor. İnsan Kaynakları yöneticileri OSGB seçimlerine çok büyük önem vermelidir. OSGB’nin teknik kadrosuna, iş ve sosyal güvenlik mevzuatlarına ne kadar hakim olup olmadıkları, geçmiş tecrübeleri incelemelidir. Aldıkları hizmeti her ay sorgulamalıdır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı temel olmak üzere 18001 Ohsas standardında İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri veren firmaları tercih etmeleri işletmelerinde verimliliği arttıracaktır.

Prizma HR ve Prizma OSGB  Yönetim Kurulu Başkanı

Cengiz İmeci

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here